RSS feliratkozáshoz kattintson ide!
Tájékoztató Komárom-Esztergom megye lakosságának egészségi állapotáról
A Komárom-Esztergom Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve elkészítette tájékoztatóját Komárom-Esztergom megye lakosságának egészségi állapotáról. A szakmai elemzés bemutatja a megyei demográfia sajátosságait, a gyermek- és felnőttkori krónikus megbetegedések alakulását, a felnőttkori halálozási statisztikát, valamint a megállapítások alapján megfogalmazza a Megyei Egészségfejlesztési Stratégiát.
A gyermekek körében vezető két megbetegedési ok a vér, vérképzőszervek és az immunrendszert érintő bizonyos rendellenességek csoportja illetve a bőr, bőr alatti kötőszövetek kórképei. A vezető betegségcsoporton belül meghatározó gyakoriságú a vashiányos anaemia és az atopias bőrelváltozás. Az endokrin, táplálkozási és anyagcsere betegségeken belül jelentős a kalóriatöbblet miatti elhízás magas előfordulása. A gyermekkori elhízás népegészségügyi jelentőségű, hiszen ez az állapot egyben rizikó faktora számos serdülő és felnőttkori betegségnek.
A felnőttek körében a vezető megbetegedési oknak a keringési rendszer kórképei bizonyulnak, mely az összes megbetegedések 46 %-át képezték. Ez után következtek az endokrin, táplálkozási és anyagcsere betegségek valamint a csont, izomrendszer és kötőszövet rendellenességei. A vezető betegségcsoportokon belül is figyelemfelkeltő a magas vérnyomás, elhízás illetve hölgyeknél a csontritkulás gyakori jelenléte. Elgondolkodtató, hogy a kis megbetegedési arányt képviselő rosszindulatú daganatos betegségek, a keringési rendszer betegségeit követő második vezető halálokká lépnek elő.
A szakmai elemzése kitér megyénk különböző kistérségeiben élők megbetegedési, halálozási viszonyaira és az azokban tapasztalható kiugró értékekre is.
A Komárom-Esztergom Megyei Egészségfejlesztési Stratégia a teljesség igénye nélkül rövid távú célként fogalmazza meg az egészséges életmód alapelveinek széleskörű átadását, valamint a népegészségügyi szűrővizsgálatok népszerűsítését és az érintett lakosság részvételi hajlandóságának növelését. A hosszú távú célok között szerepel a gyermekkori elhízás növekvő trendjének mérsékelése, valamint az emlő- és méhnyak-rák okozta halálozási arány jelentős csökkentése.
A Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv jó szívvel ajánlja valamennyi megyei település önkormányzata figyelmébe tárgyi népegészségügyi összeállítását, valamint munkatársai szakmai tudását a lakosság egészségi állapotának együttes javítása érdekében.
Hollósiné Dr. Szentesi Zsuzsanna
mb. megyei tiszti főorvos